Udbytte

Se de forventede udbytter for 2016 for Investeringsforeningen Nordea Invest. Hvis en afdeling ikke fremgår af listen, forventes der ikke udlodning for 2016. Udbytterne forventes udbetalt den 8. februar 2017.

Forventede udbytter for 2016 for Investeringsforeningen Nordea Invest
AfdelingISINForventet udbytte i kr. pr. andel
Nordea Invest AktierDK001025015823,60 
Nordea Invest Aktier IIDK001535706538,20 
Nordea Invest Basis 1DK00161958606,10 
Nordea Invest Basis 2DK00161959448,60 
Nordea Invest Basis 3DK00161960827,80
Nordea Invest Basis 4DK00600758938,50 
Nordea Invest DanmarkDK001026585988,00
Nordea Invest Danske aktier fokusDK006001246620,50
Nordea Invest Emerging MarketsDK00103081704,00
Nordea Invest EuropaDK00102656930,70
Nordea Invest Europa Small CapDK001596098310,30
Nordea Invest European High Yield BondsDK00163067988,50
Nordea Invest FjernøstenDK00101978395,00
Nordea Invest FondeDK00601451832,80
Nordea Invest Global Small CapDK00160509743,80
Nordea Invest Global StarsDK001030132415,30
Nordea Invest Globale Aktier IndeksDK00604516236,30
Nordea Invest HøjrentelandeDK00162548995,00
Nordea Invest IndienDK00601449629,40
Nordea Invest JapanDK00101124320,10 
Nordea Invest KinaDK00601343028,90 
Nordea Invest Klima og MiljøDK006019218514,50 
Nordea Invest Korte obligationerDK00602685061,20 
Nordea Invest Korte obligationer LagerbeskattetDK00600146781,25
Nordea Invest Lange obligationerDK00601873422,50
Nordea Invest Mellemlange obligationerDK00151686862,10
Nordea Invest Nordic Small CapDK001597469526,50
Nordea Invest Nordic StarsDK00600957351,50
Nordea Invest Stabil BalanceretDK00600145954,00
Nordea Invest Stabile AktierDK006004830412,90
Nordea Invest USADK00102657769,30
Nordea Invest Verdens ObligationsmarkederDK00603538865,60
Nordea Invest VirksomhedsobligationerDK00160153995,20
Nordea Invest Virksomhedsobligationer HøjrenteDK00160674326,00
Forventede udbytter for 2016 for Investeringsforeningen Nordea Invest Portefølje
AfdelingISIN-kodeForventet udbytte i kr. pr. andel á 100 kr.
AktierDK00602733408,90
Aktier StrategiDK00602737797,00
Fleksibel - ObligationerDK00606382940,80
Korte obligationerDK00602729611,30
Lange obligationerDK00602731833,80
Verdens ObligationsmarkederDK00602732662,25
PBPM Stats- og realkreditobligationer KL 1DK00604959191,90
PBPM Stats- og realkreditobligationer KL 2DK00604960572,00
PBPM Stats- og realkreditobligationer KL 3DK00604961312,10
PBPM Globale Aktier Strategi KL 1DK00604956799,80
PBPM Globale Aktier Strategi KL 2DK006049575210,10
PBPM Globale Aktier Strategi KL 3DK006049583610,50
PBPM Kreditobligationer KL 1DK00604962142,60
PBPM Kreditobligationer KL 2DK00604964872,70
PBPM Kreditobligationer KL 3DK00604965602,90
Udbytte 2015 Udbytte 2015

Udbytte i Investeringsforeningen Nordea Invest for 2015 (opgjort i kr. pr. andel) for personbeskattede


Udlodning
i alt

Heraf aconto-
udlodning

Rest-
udlodning

Kapital-
indkomst

Aktie-
indkomst

Skatte-
fri

Obligationsafdelinger
European High Yield Bonds (DK0016306798)5,200,005,205,200,000,00
Fonde (DK0060145183)4,201,103,104,200,000,00
Korte obligationer (DK0060268506)1,601,000,601,600,000,00
Mellemlange obligationer DK0015168686)4,901,503,404,840,000,06
Lange obligationer (DK0060187342)3,900,903,003,900,000,00
Verdens obligationsmarkeder (DK0060353886)2,900,002,902,900,000,00
Globale obligationer (DK0010170398)6,000,006,006,000,000,00
Virksomhedsobligationer(DK0016015399)5,700,005,705,700,000,00
Aktieafdelinger
Aktier (DK0010250158)24,900,0024,900,0024,900,00
Emerging Markets (DK0010308170)17,200,0017,200,0017,200,00
Stabile Aktier (DK0060048304)19,200,0019,200,0019,200,00
Nordic Stars (DK0060095735)29,300,0029,300,0029,300,00
Globale Aktier Indeks (DK0060451623)21,000,0021,000,0021,000,00
Global Value (DK0010301324)17,700,0017,700,0017,700,00
Indien (DK0060144962)14,200,0014,200,0014,200,00
Euro Small Cap (DK0015960983)31,900,0031,900,0031,900,00
Klima og Miljø (DK0060192185)19,700,0019,700,0019,700,00
Nordic Small Cap (DK0015974695)46,600,0046,600,0046,600,00
Danmark (DK0010265859)111,100,00111,100,00111,100,00
Global Small Cap (DK0016050974)2,700,002,700,002,700,00
Verden (DK0010265420)8,400,008,400,008,400,00
Fjernøsten (DK0010197839)15,500,0015,500,0015,500,00
Kina (DK0060134302)24,500,0024,500,0024,500,00
USA (DK0010265776)18,500,0018,500,0018,500,00
Danske Aktier Fokus (DK0060012466)49,100,0049,100,0049,100,00
Europæiske Aktier Fokus (DK0060031680)10,600,0010,600,0010,600,00
Balancerede afdelinger
Stabil Balanceret (DK0060014595)4,000,004,004,000,000,00
Basis 1 (DK0016195860)6,300,006,306,300,000,00
Basis 2 (DK0016195944)7,100,007,107,100,000,00
Basis 3 (DK0016196082)7,100,007,100,007,100,00
Basis 4 (DK0060075893)8,500,008,500,008,500,00

Udbytte i Investeringsforeningen Nordea Invest Portefølje for 2015 opgjort i kr. per andel

AfdelingsnavnUdlodning i kr.
pr. andel
Aconto-
udlodning
I alt pr.
andel
Kapitalindkomst
pr. andel
Aktieindkomst pr.
andel
Skattefri pr. andel
Danmark (DK0060273506)21,700,0021,700,0021,700,00
Aktier (DK0060273340)13,700,0013,700,0013,700,00
USA og Europa (DK0060273696)16,800,0016,800,0016,800,00
Verden (DK0060273423)15,600,0015,600,0015,600,00
Emerging Markets og Asien (DK0060273779)1,000,001,000,001,000,00
Korte Obligationer (DK0060272961)0,800,000,800,800,000,00
Lange Obligationer(DK0060273183)2,900,002,902,900,000,00
PBPM Globale Aktier Fokus KL1 (DK0060495323)
12,400,0012,400,0012,400,00
PBPM Globale Aktier Fokus KL2 (DK0060495406)12,800,0012,800,0012,800,00
PBPM Globale Aktier Fokus KL3 (DK0060495596)13,000,0013,000,0013,000,00
PBPM Globale Aktier Strategi KL1 (DK0060495679)4,400,004,400,004,400,00
PBPM Globale Aktier Strategi KL2 (DK0060495752)4,800,004,800,004,800,00
PBPM Globale Aktier Strategi KL3 (DK0060495836)5,000,005,000,005,000,00
PBPM Stats- og realkreditobligationer KL1 (DK0060495919)3,100,003,103,100,000,00
PBPM Stats- og realkreditobligationer KL2 (DK0060496057)3,300,003,303,300,000,00
PBPM Stats- og realkreditobligationer KL3 (DK0060496131)3,300,003,303,300,000,00
PBPM Kreditobligationer KL1 (DK0060496214)2,400,002,402,400,000,00
PBPM Kreditobligationer KL2 (DK0060496487)2,500,002,502,500,000,00
PBPM Kreditobligationer KL3 (DK0060496560)2,800,002,802,800,000,00